Kot ugotavlja IRSD v svojem zadnjem poročilu, so se tudi v preteklem letu najpogostejše kršitve nanašale na plačilo za delo – slednje predstavljajo kar polovico vseh kršitev s področja nadzorov delovnih razmerij. Med kršitvami tako navajajo kršitve glede regresa za letni dopust, plačilnega dne (neizplačilo plače, pa tudi nepravočasno izplačilo plače).
Kaj so preverjali inšpektorji in kaj še bodo?
IRSD (v sodelovanju s FURS) je preverjal, ali delodajalci izpolnjujete obveznosti glede izplačila regresa, plačilnega dne, pisnega obračuna, kraja in načina izplačila.
Inšpektorat je preverjal tako manjše kot večje delodajalce, poudarjajo pa, da bodo to področje poostreno nadzorovali celo leto – preverjali pa bodo tudi, ali spoštujete določbe glede minimalne plače in novosti na tem področju!
Kaj morate vedeti?
Pri izplačilu plač je treba upoštevati 135. člen Zakona o delovnih razmerjih, ki določa način izplačila plače in pisni obračun plače, omenjeni pa so tudi elementi, ki jih mora vsebovati plačna lista. Spomnimo, z letošnjim letom, so se uveljavile tudi spremembe na področju minimalnih plač (ZMinP-B). Preverite rešitve:
- Kaj mora vsebovati plačna lista?
- To morate upoštevati glede minimalne plače
- Konkreten primer obračuna minimalne plače (dodatki, ki se vštevajo)
Četudi ni zakonskih novosti glede regresa, pa se pri tem delodajalcem še vedno pogosto zalomi, kot ugotavljajo inšpektorji. Pri tem je sicer treba poznati pravila, v praksi pa še vedno opažamo vprašanja glede tega, ali so vsi zaposleni upravičeni do enakega zneska regresa, pa denimo, kako je z regresom, ko se oseba zaposli sredi leta oz. sredi meseca. Tu pojasnjujemo, kako je s tem: