Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) pojasnjuje, kako je z nezmožnostjo prihoda na delo, ker je javni prevoz začasno ukinjen (skladno z Odlokom o začasni prepovedi, omejitvah in načinu izvajanja prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije).
Višja sila
Kot pojasnjujejo na MDDSZ, da lahko govorimo o višji sili, morajo biti izpolnjeni spodnji elementi:
- prisotnost zunanjega vzroka
- nepričakovanost dogodka
- neizogibnost in neodvrnljivost dogodka
Višja sila se presoja v vsaki situaciji posebej glede na prisotnost omenjenih elementov.
Ker začasna ukinitev javnega prevoza lahko povzroči nezmožnost, da bi delavec prišel na delo, lahko – ob upoštevanju vseh okoliščin – govorimo o nastanku višje sile. Pri tej gre namreč za dogodek, na katerega delodajalec in delavec nimata vpliva.
Pozor, delavec mora o tem delodajalca obvestiti, pri presoji pa je treba upoštevati tudi možnost drugačnega načina prevoza, ki so skladni z Odlokom.
Nadomestilo plače
V primeru, ko delavec ne more priti na delo zaradi ukinitve javnega prevoza, je treba upoštevati Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), saj interventni ukrepi tega vprašanja ne naslavljajo.
ZDR-1 določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do 50% plačila, ki bi ga prejel, če bi delal oz. vsaj 70 % minimalne plače.
Pojasnilo Ministrstva je dostopno tukaj.